+90 507 833 20 26

+90 232 421 78 32

info@ashinarecords.com

ALSANCAK MH. 1472 SOK.

NO: 46 İZMİT İŞ HANI D: 302 KONAK İZMİR, TÜRKİYE

MUSTAFA BOZ

 

2002 yılında Silifke’de yerel bir müzik atölyesinde bağlama ile müzik hayatına başladı. Yerel müzisyenlerden halk müziği hakkında teorik bilgiler edindi ve bunları pratiğe dökmeye çabaladı.

 

2004 yılında elektrik gitar ile tanıştı. İnternet teknolojisinin henüz evlerde yaygın olmadığı bir dönemde, kısıtlı imkanlarla kendini geliştirdi. Bu hususta rol modeli belirlemede 80’lerin sonu, 90’larda ve 2000’lerin başında Türk rock ve metal dinleyicisinin vazgeçilmezi, Dr. Şener Yıldız’ın sunduğu Rock Market programının hatırı sayılır bir etkisi oldu.

 

2007 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Resim Bölümü'nü kazandı. Burada da boş durmayıp Coma adlı thrash/death metal grubunda gitaristlik yaptı. Aynı döneme paralel olarak kendi folk metal projesi Yabgu’yu hayata geçirmek için eleman arayışlarına başladı. 2008 yılı ağustos ayında Yabgu’yu farklı şehirlerden müzisyenlerle çalışmak pahasına da olsa hayata geçirdi.

 

2010 yılında Konya’daki sanat eğitimini yarıda bırakıp İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Bölümü’nü kazandı. Bu gelişme müzik hususunda bir sonraki aşamaya geçebilmesi için olumlu bir gelişme oldu. 2010 yılında Uyan ve 2013 yılında Disobey adlı EP’leri yayınladı. Burada kendi projesi için sahne arkadaşları bulup ülkenin pek çok şehrinde konserler vermeye başladı. Çeşitli etkinliklerde ülkenin önde gelen rock/metal müzisyenleriyle (Pentagram, Kurban, Hayko Cepkin, Groza, UÇK Grind, Ogün Sanlısoy, Aylin Aslım) aynı sahneyi paylaşma şansına erişti.

 

2014 yılında Tarih Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl Orta Asya Arkeolojisi üzerine master eğitimine başladı. Bir süre aktif müzik yaşantısına ara verip eğitimine odaklandı. Bu süreçte, Orta Asya’da arkeolojik yüzey araştırmalarına ve kazılara katıldı. Moğolistan’da yer alan eski Türk mezarları Kurganlar, Tonyukuk, Bilge Kağan ve Kül Tigin Yazıtları üzerine çalışmalar yürüttü. Aynı zamanda yurt içindeki ve yurt dışındaki bağlantılarına, Freelance olarak pek çok görsel tasarım işi yaptı.

 

2018’de, bu zamana dek edindiği görsel tasarım eğitimi ve müzikal deneyimlerini değerlendirmek adına Ashina Records adlı müzik ve tasarım stüdyosunu kurmaya karar verdi. Hala Folk Metal projesi Yabgu ile çalışmalarını sürdürmekte olup, 2018 Aralık ayından itibaren de Ashina Records bünyesinde müzik ve görsel tasarım kariyerine devam etmektedir.

 

 

© 2018